"Кто смолоду не был социалистом, в старости будет мерзавцем"  

SOSIALIST GENCLER KLUBU  

Cume, 19.04.2024, 10:30
Sizi salamlayiriq Qonaq | RSS Ana sehife| Menim Profilim | Qeydiyyat| CIXIS | GIRIS
                                      www.sistemi.yix.org
[Yeni Postlar· Uzvler· Qaydalar· Axtaris· RSS]
  • Страница 1 из 1
  • 1
SOL Forum » Inqilab ve Sosializm » Bioqrafiya - Биография » Salvador Dali (Heyati,dushunceleri...Surrealizm..)
Salvador Dali
Ms_Qala Tarix: Cersenbe Axsami, 27.11.2007, 14:53 | Post # 1
Member
Qrup: Members
Status: Offline
Burada Salvadror Dali haqqindaki fikirlrimizle bolushek...

"Yukselen men deyilem,alcalan divarlar..."

Post Deyisdirilib: Ms_Qala - Cersenbe Axsami, 27.11.2007, 14:54

RivAreS Tarix: Cersenbe Axsami, 27.11.2007, 19:23 | Post # 2
Forumun Dostu
Quote (Ms_Qala)
Burada Salvadror Dali haqqindaki fikirlrimizle bolushek...

evveller cox beyenirdim...

amma sonradan sekillerinin vehsiliyi ehtiva etdiyini anlayandan sonra picassonu ustun tutmaga basladim...

umumiyyetle yaxsi ressamdir...

SISTEMI YIX *BARRIKADALAR FORUMU*

www.sistemi.yix.org

Ms_Qala Tarix: Cersenbe Axsami, 27.11.2007, 20:01 | Post # 3
Member
Dunyada,xususen de Az-da cox az adam tapilar ki,hereket azadligi dushunce azadligina ekvivalent olsun. Amma men onu tapdim- XIX esrde yasayib-yaradan,lakin esl qiymetini XXI esrde tapan dahi ressam SALVADOR DALI. Onun ucun norma ,serhed deye bir shey yox idi-ne senetde ,ne de heyatda."Men dusuncelerime azadliq verdim,hec bir fikrimi vereqe kocurmekden cekinmedim"-S.D. Dali daxilindeki qeddarligi hec kese zerer vurmadan cixarib,yalnizca vereqe kocurub. Eslinde her kesin daxilinde qeddarliq var(az da olsa),onu cixara bilmeyenler daha tehlukelidirler.
"qeopoliticeskaya ditya" eserinde yumurta formasinda olan Yer kuresinin yanindaki adam Az-nin ustune barmagini qoyub. Tesadufi secim,meqsedyonlu secim,yoxsa shuuralti secim?
Onun eserlerinde acilmasi gereken cox sirler var![/color]

Post Deyisdirilib: Ms_Qala - Cersenbe, 28.11.2007, 15:40

Isabelle Tarix: Cersenbe Axsami, 27.11.2007, 23:19 | Post # 4
FilosoF
Ms Qala,Salvador Dalinin resminde Azerbaycan uzerine qoyulan barmaq belke de mistik mena dashiyir..

Bir gun burada senin dogulacaginizi bilirdi belke shuuralti :)..

P.S:Onu taniyiram ve ressamliq istedadina beledem..Keshv olunmamish Ms_Qala...:)

Together we stand, divided we fall

Ms_Qala Tarix: Cersenbe, 28.11.2007, 16:13 | Post # 5
Member
Isabelle,teshekkurler... Goresen niye dahilere(ozumu demirem:)) onlarin olumundan(smert) sonra qiymet verilir? S.D. oz dovrunde hetta hedden artiq surrealist oldugu ucun onlarin sirasindan qovulur,bir eserinde Fransanin "boyuk" adamlarina toxundugu ucun hebs edilir...
"S.D. ata avtoritetine ustun gelmeyi bacarmish bir insandir"-Z.Freyd. Ne coxdur Az-da dogruluguna bele emin olmadan "boyuk,yenilmez,her sheyde "prav" olan ata" avtoritetinin tesiri altinda yashayanlar. Bu felaketdi,bu musteqil,hadiselere shexsi baxish noqtesi olan genclerin yetishmesi yolunda qoyulan shlaqbaundur-hansini ki S.D. qaldirmagi bacarib/onu sevmeyim ucun daha bir sebeb/.

Post Deyisdirilib: Ms_Qala - Cersenbe, 28.11.2007, 16:14

Isabelle Tarix: Cume Axsami, 29.11.2007, 07:08 | Post # 6
FilosoF
Quote (Ms_Qala)
Isabelle,teshekkurler... Goresen niye dahilere(ozumu demirem:)) onlarin olumundan(smert) sonra qiymet verilir? S.D. oz dovrunde hetta hedden artiq surrealist oldugu ucun onlarin sirasindan qovulur,bir eserinde Fransanin "boyuk" adamlarina toxundugu ucun hebs edilir...
"S.D. ata avtoritetine ustun gelmeyi bacarmish bir insandir"-Z.Freyd. Ne coxdur Az-da dogruluguna bele emin olmadan "boyuk,yenilmez,her sheyde "prav" olan ata" avtoritetinin tesiri altinda yashayanlar. Bu felaketdi,bu musteqil,hadiselere shexsi baxish noqtesi olan genclerin yetishmesi yolunda qoyulan shlaqbaundur-hansini ki S.D. qaldirmagi bacarib/onu sevmeyim ucun daha bir sebeb/.

Hmm...Bax heqiqeten bu meselenin menim uchun en maraqli ve onemli olan terefidir.ELe indice "Atalar ve ogullar" bolumu achacam forumda. Ichindeki her hansi bir "ATA"ni yenmeyen,oldurub defn etmeyen insan yaradiciligin gerekdirdiyi azadligi hech vaxt elde ede bilmez..!
Butun istedadlar,onlarin keshvi ve ifadesi yalniz AZADLIQda mumkundur!
Salvador Dali..Resmlerinde bezen zorakiliq hiss edirem..amma,bu tebii tesir bagishlayir..Bunlari ifade etmeseydi semimiliyi iterdi ve bir ressam ve senetkar kimi ugursuz biri olardi..
Zaman duyumu ferqlidir..Resmlerinde de bu oz eksini tapir..
Biglari chox maraqlidir :)..Nitsheni sevmediyi belli olur biglarindan..;)
Helelik bu qeder..Amma surrealizm barede fikirlerimi yazacagam.

Добавлено (29.11.2007, 06:08)
---------------------------------------------

Quote (RivAreS)
evveller cox beyenirdim...
amma sonradan sekillerinin vehsiliyi ehtiva etdiyini anlayandan sonra picassonu ustun tutmaga basladim...
umumiyyetle yaxsi ressamdir...

Picasso ise ressam olmaqdan elave..

Siyasi bir senetkar idi..
Pablo Picasso muxalif bir ziyali olaraq oz olkesinde rejime qarshi vurushmush ve omrunu surgunde bahsa chatdirmish bir solchu idi..
Sol partiyanin mensubu bir kommunist idi..
Onun meshhur Guernica eseri kommunist genclik orgutleri terefinden dunyanin her yerinde sergilenmishdir..

Butun bunlara gore o esl senetkardir..chunki senetkarin bashlica vezifelerinden biri gorduyu zulme,haqsizliqlara qarshi chixmaqdir..

Together we stand, divided we fall

Post Deyisdirilib: Isabelle - Cume Axsami, 29.11.2007, 07:40

doctorravik Tarix: Bazar, 02.12.2007, 09:38 | Post # 7
HoldenKoldfild
Qrup: Admin
yalniz van qoq

ona yalniz peresytish etmek olar

ve bir de ki qogen
onun vehshi eqoizmi adami deli edir

atiram ish gucumu
qollarinda mest oluram

Ms_Qala Tarix: Bazar Ertesi, 14.01.2008, 22:03 | Post # 8
Member
Salvador Dali... Sevdiyi qadini dahi adlandira bilecek qeder dahi idi. Onun heyat yoldashi haqqindaki fikirlerini oxuyanda onu daha da cox sevmeye bashladim. Eserlerinde oldugu qeder sevgisinde de mistik idi... O xanimini Muqeddes Mariyanin tesvirinde istifade edib-Mariya Allaha dua ederken(Dali burda geyimi lazimsiz bilib).
"Bashqa ressamlarin paxilligi menim ugur meyarimdir"-S.D. Ozunun dediyi kimi "dalineyevski" dushunce...

Добавлено (14.01.2008, 21:03)
Ona cox boyuk ehtiyacim var. Onun sag olmasini cox isterdim. Emalatxanasinda oturub mohteshem eserleri ishlemesinin canli shahidi olmaq. Men oluleri bu qeder sevdiyimi hec bilmirdim. Nedense mene ele gelir ki,meni tam anlaya bilecek insan ola bilerdi.

Ms_Qala Tarix: Cersenbe, 19.11.2008, 19:20 | Post # 9
Member
Icimden yene Salvadordan yazmaq kecdi... Biglari yadima dushdu,Nitsheye olan nifretini gosteren biglar. Nitshe "biglar kishilerin ezabli heyatini gosterir"deyirdi,amma Dali oz biglari ile ona meydan oxuyurdu...

Добавлено (30.01.2008, 22:05)
Real insanlardan elim uzulende penahimi onda tapiram.Resmlerine baxib uzun-uzun dushunurem,her defe de ozum ucun yeni ne ise keshf edirem.Bir ressam nece bele qeyri- adi ola biler? Onun resmlerinden ilham aliram,onun serbestliyine teeccublenirem.Bir defe o resm cekerken vekili gelir,onun kabinetinde onu gozlerken,stolun ustunden Dalinin eskizlerini kenara cekib senedleri yerleshdirir.Dali bundan berk esebileshir,vekilin getirdiyi senedleri cirir,ozunu tepikle iteleyib qovur.O resm ishlerken gozu hec neyi gormurdu,tamam bashqa alemde olurdu...

Добавлено (19.11.2008, 19:20)
Deyesen,dogurdan da dahilerin psixikasi normal olmur.Dali de istisna deyilmish,lap kicik yashlarindan aqressiv olub,autizme (ozune qapanma) meylli olub.Bunlari oxuyandan sonra onun haqqinda psixiatrdan sorushdum,cavabi teqriben bele oldu:elbette ki,o normal insan deyildi.Amma yene de menimcun o dahidi,esl ressamdi,deli Dali olsa bele...

SOL Forum » Inqilab ve Sosializm » Bioqrafiya - Биография » Salvador Dali (Heyati,dushunceleri...Surrealizm..)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Sosialist Gencler Klubu © 2024